Jdi na obsah Jdi na menu
 


Novinky ze soutěží

Sezóna 2014/2015

V sezóně 2014/2015 se naši šermíři účastnili soutěží v kategoriích mladších žáků, žáků, kadetů, juniorů, seniorů (Martin Vobořil, Jiří Berka, Tomáš Vaverka, Martin a Radek Ondrůškovi, Radovan Jelínek, Pavel Mačák a v ženských kategoriích juniorek a seniorek (Markéta Gáliková, Zuzana Vařáková).

Již od začátku sezóny v září se do po soutěžích rozjel Radek Ondrůšek a to do polské Wroclawi, maďarského Györu na ECC (Evropský pohár kadetů), dále do Ostravy (Čermákův memoriál) na soutěž kadetů a juniorů.

V říjnu proběhla soutěž juniorů a juniorek v Brně, kde nás zastoupil Radek Ondrůšek (6.místo), Zuzka Vařáková a Markéta Gálíková. dále proběhla soutěž mladších žáků ve Šternberku, kde se Martinovi Ondrůškovi podařilo vybojovat 3. místo, dále se účastnil Martin Vobořil a Jiří Berka.

V listopadu proběhly kadetské soutěže v Opavě, Budapešti a ECC v Mödlingu, kde nás zastoupil Radek Ondrůšek. V juniorské kategorii proběhl především turnaj Světového poháru v Bratislavě, kde šermoval Radek Ondrůšek a pak soutěž juniorů a seniorů v Praze, kde vyrazilo 5 našich šermířů Radovan jelínek (19.místo), Pavel Mačák (22.místo),Zuzka Vařáková (14. místo), Markéta Gálíková (16. místo) a Radek Ondrůšek (6.místo). 

Mladší žáci a starší žáci šermovali v Liberci a Opavě, kde náš klub reprezentovali Martinové Vobořil a Ondrůšek. 

V prosinci proběhly závody kadetů v Mödlingu (Radek Ondrůšek) a Turnaj v Praze (Martin Vobořil). Před nástupem na svátky jsme rádi přijali nabídku dalšího šermířského klubu ve městě (Šerm Zlín), který pořádal Vánoční turnaj a zajistil na něj skvělé hodnotné ceny. Tohoto turnaje se účastnili téměř všichni naši šermíři a Radek Ondrůšek vyhrál 1.místo nejen ve fleretu, ale když mu šermíři Šermu Zlín půjčili kord, vyhrál i zlato v kordu. 

V lednu proběhl turnaj kadetů v Mostu, kde Radek získal 1. místo a v navazujícím turnaji juniorů získal 2. místo. Následoval kadetský Evropský pohár v Bratislavě (Radek Ondrůšek) a turnaj mladších žáků v Opavě (Martinové Vobořil a Ondrůšek).

V únoru proběhl mezinárodní turnaj šermířů do 23 let, kterého se účastnil Radek Ondrůšek jako přípravy před jeho cestou na Mistrovství světa do Mariboru, kde se na týdenním pobytu seznámil s nejlepšími Evropskými šermíři v kadetské kategorii a to nejen na turnaji jednotlivců, ale i na turnaji družstev, kde společně s ním zastoupili Českou republiku  Ondřej Lasák (šerm Ostrava), Jan Blahut (šerm Ostrava) a Robert König (Sokol Bystřice n.Pernštejnem).

35. ročník - Valašský fleret 28.2. a 29.2.2015

V únoru také proběhl tradiční domácí turnaj mladších žáků a žáků Valašský fleret, tentokrát již 35. ročník této oblíbené soutěže. Letos se kromě českých a moravských šermířů účastnili i šermíři ze Slovenska a Maďarska. Za náš klub se účastnili Martinové Vobořil a Ondrůšek, Jiří Berka a Tomáš Vaverka, všichni jak v kategorii mladších žáků, tak i ve starší kategorii žáků. Nejlépe se umístil Martin Ondrůšek na 5. místě v mladších žácích.

V březnu proběhly závody kadetů v Praze, kterých se účastnili za náš klub Radek Ondrůšek a Radovan Jelínek. Na tomto turnaji Radek obsadil 2. místo a Radovan 9. místo. Dále proběhla společná soutěž juniorů a seniorů v Ostravě, které se opět účastnil Radek (8.místo) a Radovan (11.místo) a v soutěži žen Zuzka Vařáková (7.místo) a Markéta Gálíková (8.místo). největší březnovou soutěží, které se naši šermíři tradičně účastní byl mezinárodní turnaj mládežnických kategorií v polské Wroclawi, kterého se pod vedením svého trenára Mirka Váhaly účastnil Martin Ondrůšek a díky jejich skvělé souhře se v mezinárodní konkurenci Martin dokázal v základní skupině prosadit 3. vítězstvími proti Němci, Francouzovi a Polákovi, čímž se dostal mezi 128 nejlepších postupujících. V souboji eliminace bohužel těsně podlehl šermíři ze Singapuru kdy nejprve v 1/3 vedl 4:2, ve 2/3 byl stav vyrovnaný 7:7. celkově se Martin Ondrůšek umístil na 101. místě z 213. startujících.

Sezóna 2013/2014

10. 5. 2014 SOKOL CUP (mezinárodní soutěž seniorů)

Sokol Cup v Brně je mezinárodním turnajem šermu Evropské šermířské federece a jedná se o velmi prestižní turnaj. Soutěžící jsou přihlášeni Českým šermířským svazem. Každého účastníka turnaje je tedy možné označit za skvělého šermíře. Toto tvrzení může rozhodně podpořit fakt, že za Ruskou federaci se účastnili pouze šermíři národího týmu. V našem klubu aktuálně nemáme, žádného seniorského reprezentanta, ale někteří naši členové se účastní soutěží ve starších kategoriích. Na takto prestižní soutěž si troufl Radek Ondrůšek. Radek tuto sezónu šermuje v kategorii starších žáků, ale má zkušenostiv mezinárodních soutěží kadetů a v domácích soutěžích se účastní juniorských i seniorských soutěží, kde umí překvapit.
 
Mezi evropskou elitou, doplněnou o iránského šermíře startujícího za Francii, Radek nebyl plnohodnotným soupeřem nasazeným elitám ze Slovenska, Íránu (Francie), Moldávie, Holandska, Ruska a ani brněnskému Kunderovi, který je aktuálně druhým nejlepším českým šermířem po Alexandrovi Choupenitchovi, který turnaj vyhrál. To však neznamená, že se mu nepodařilo soupeře překvapit! Nejvíce se rozhodně zapodil Moldavský šermíř Paghiev, nad kterým Radek dokonce vedl ve skupině 4:2. Škoda, že se mu nepodařilo dát 5. vítězný zázah dříve, než uplynul 3 minutový čas souboje. 
 
Vítězem Sokolského poháru se stal zaslouženě domácí Alexandr Choupenitch, který je 15. nejlepší šermíř světa a nejúspěšnější člen Sokola v České republice za celou jeho historii.Ve finále zdolal maďarského soupeře Nemétha.
 
Radek si z takto prestižního turnaje odnesl pro sebe to nejcennější - šermířkou zkušenost. Děkujeme mu za snahu, obětavost a přejeme mnoho příštích úspěchů.
 
22.3.2014 Fleret severu, Most (žáci, kadeti)
Na mostecký fleretový turnaj náš klub vyslal Radka Ondrůška s jednoznačným cílem - vyhrát. Radek se na turnaj poctivě připravoval na pátečním tréninku, všichni kluboví kamarádi mu byli naprosto k dispozici a pomohli mu v jeho přípravě. Radek se jim za jejich ochotu a snahu odměnil tak, jak to bylo nejlépe možné = VYHRÁL turnaj žákovské kategorie!!!
V následujícím turnaji kadetů bylo vysílení z předchozí soutěže patrné, ale udělal co mohl a opět se dokázal prosadit do nejlepší 8. Celkově se umístil na 5. místě mezi kadety.
 
15.3. a 16.3.2014 Bílá Opava - mladší čáci a minižáci (chlapci, dívky)
Tradičního slezského turnaje, který se tentokrát konal v sobotu pro kategorii mladších žáků a v neděli pro kategorii minižáků se za náš klub zúčastnil Martin Vobořil a Martin Ondrůšek. V sobotním turnaji jednotlivců se zúčastnil Martin Vobořil na 11. místě a Martin Ondrůšek na 15. místě. Následovala soutěž tříčlenných družstev, do které jsme přibrali zlínského kolegu Ivana Víchu z klubu Šerm Zlín. Společnými silami se podařilo obsadit 5. místo mezi 8. soutěžícími družstvy. S ohledem na fakt, že všichni tři zlínští šermíři jsou ještě minižáci, se jedná o výborný výsledek.
Neděle byla ve znamení nejmladší kategorie "minižáků" a scénář byl stejný. Nejprve soutěž jednotlivců, kde Martin Ondrůšek vybojoval skvělé 5. místo a Martin Vobořil stejně skvělé 8. místo. Nicméně v následující soutěži družstev se oba Martinové proměnili v nezadržitelný vlak a naprosto nekompromisně ihned v prvním duelu vyřadili favorizované družstvo Bystřice nad Pernštejnem. Pro zmírnění své dravosti přibrali do týmu skvěle šermující slečnu Kateřinu Hluchou a společnými silami vybojovali úžasné 3. místo.
 
8.3.2014 Tuláčkův memoriál - společná soutěž junioři(-rky), senioři (-rky) 
Ostravského turnaje společné soutěže juniorek a seniorek v šermu fleretem se za SK Zlín klub šermu zůčastnily Markéta Galíková a Zuzana Vařáková. V kategorii seniorek Zuzka obsadila 16. a Markéta 18. místo, v kategorii juniorek Zuzka 11. a Markéta 12. místo.
 
Po odšermování žen byla zahájena soutěž mužů ve stejných kategoriích. Náš klub reprezentoval Radek Ondrůšek a Radovan Jelínek. Radek se v nejstarší kategorii seniorů umístil na 15. místě, což po vyhodnocení společné soutěže znamenalo 4. místo v kategorii juniorů. 
 
VALAŠSKÝ FLERET 1.2.2014 žáci, mladší žáci, 2.2.2014 žačky, mladší žačky
Tento víkend, tedy 1. - 2.2., se ve Zlíně uskutečnil jubilejní 34. ročník tradičního šermířského turnaje Valašský fleret. Jedná se o turnaj určený kategorii "žáci" a "mladší žáci". Turnaj se uskutečnil v tělocvičně 16. základní školy na Jižních svazích, kde probíhají klubové tréninky každé pondělí a pátek od 18:00 hod. 
Podle našeho očekávání se do finále probojoval Radek Ondrůšek, nicméně se mu nepodařilo zdolat Ostravského soupeře a získal tak druhé místo.
Další z našich šermířů Marin Vobořil se umístil na 25. místě, Martin Ondrůšek na 32. místě a Jirka Berka na 36. místě.
V kategorii mladších žáků nás reprezentoval Martin Ondrůšek a Martin Vobořil, kteří se prošermovali mezi nejlepších 16 a umístili se na 9. a 13. místě.
Všem našim reprezentantům gratulujeme a přejeme mnoho příštích úspěchů.

8.2.2014 Brněnský pohár žáků, mladších žáků a minižáků

Za SK Zlín - klub šermu se zúčastnil turnaje Martin Vobořil. I přes to, že se jednalo o turnaj o jednu věkovou kategorii výše, dokázal se mezi staršími soupeři prosadit a obsadit celkově 16. místo. Ve své kategorii minižáků do roku narození 2003 obsadil dokonce skvělé 11. místo. V Brně se stejný den konal i turnaj žáků, kterého se za náš klub zúčastnil Vojta Blahušek. Ačkoliv je teprve začátečník, ukázal, že je velmi snaživý šermíř a podařilo se mu obsadil pěkné 29. místo.

1. -  2.2.2014 Pražský turnaj mládeže (kadeti (-tky) a junioři (-rky))

Soutěže juniorek se za SK Zlín - klub šermu zúčastnila Zuzka Vařáková a Markéta Galíková. Obě slečny se umístily v 16 soutěžících, Zuzka 11. a Markéta 16.

Soutěže kadetů se za SK Zlín klub šermu zúčastnil Radovan Jelínek a Radek Ondrůšek. Oba naši šermíři měli skvělý den a oba se jednoznačně prosadili mezi nejlepších 8. Radek se však prosadil ještě dále a vybojoval bronzovou medaili. Radovan se umístil na 6. místě. Naprosto stejně dokonalý výkon zopakovali oba naši svěřenci i v soutěži juniorů a Radek znovu získal bronzové umístění a Radovan 6. místo.

19.1.2014 Cadet cup Sokol Brno

Turnaje kadetů v Brně se zúčastnil za SK Zlín - klub šermu Radovan Jelínak, Pavel Mačák a Radek Ondrůšek. V turnaji se nejvíce dařilo Radkovi, který cestou na celkové 6. místo vyřadil v eliminaci svého klubového kolegu Pavla Mačáka. Pavel se v celkovém pořadí umístil na 12. místě. Radovan se umístil na 15. místě celkového pořadí. 

11.1.2014 ECC Bratislava, Evropský pohár kadetů

Bratislavského turnaje Evropského poháru se za Českou republiku a současně za SK Zlín - klub šermu zúčastnil Radek Ondrůšek a Radovan Jelínek. Radek už ECC šermoval, ikdyž je letos zařazen do věkové kategorie žáků, pro Radovana to byla premiéra. Tunaje se účastnilo 180 kadetských šermířů z Evropy a zemí Commonwealth of Nations. Po odšermovaných skupinách se Radek umístil na 130 místě a Radovan na 160. Radek tedy postoupil do eliminace, kde se pokusil o co nejlepší výsledek proti rumunskému šermíři Candescu. Přes veškerou energii věnovanou souboji se zkušenějším soupeřem, který je 128 nejlepším šermířem Evropy, nakonec prohrál rozdílem zásahů 15:12.

5.1.2014 Memoriál Arpáda Németha, Šamorín, Slovensko

Turnaje žáků ve Slovenském Šamoríně se účastnil za SK Zlín - klub šermu Radek Ondrůšek. Účastnilo se 21 šermířů a Radek seumístil na 6. místě.

22. 12. 2013 Vánoční turnaj žáků a žákyň v Bratislavě - stříbro pro Zlín

Poslední šermířský turnaj tohoto roku uspořádal žákovským fleretistům bratislavský klub STU Bratislava. V sobotu se konala soutěž mladších žáků a žaček a v neděli pak starších žáků a žaček do ročníku narození 1999. Za SK Zlín - klub šermu se turnaje žáků zúčastnil Radek Ondrůšek.

Šermovalo se na 2 kola skupin, kdy po prvním kole nebyl nikdo vyřazen a ve 2. kole byli vyřazeni 3 šermíři. Radek v obou kolech vyhrál svou skupinu a v průběžném pořadí se umístil na 3. a po druhých skupinách na 2. místě.

V přímé eliminaci se postupně utkal v soubojích, které si rozhodně nezadaly s vánoční pohodou, s Radkem Šíborem (15:7) ze Sokola Bystřice nad Pernštejnem, Zoltanem Sarmanym (15:13) z KŠ Šamorín a ve finálovém utkání nestačil na Henrika Egyenes Pörsöka (4:15) z KŠ Šamorín.

Stříbrný pohár je však krásným Vánočním úspěchem jak pro Radka, tak i pro náš klub. K dalšímu úspěchu mu gratulujeme.

Výsledky turnaje žaček, který probíhal paralelně jsou:

1. Králiková Viktória(SVK-STU Batislava)
2. Cséfalvayová Karolína (SVK-KŠ Šamorín)
3. Takácsová Patrícia (SVK-KŠ Šamorín)
3. Káliková Veronika (SVK-STU Batislava)
5. Bartalová Vivien (SVK-KŠ Šamorín)
6. Nagyová Kitti (SVK-KŠ Šamorín)

 

1. 12. 2013 Praha Vršovice - Magistrátní turnaj (mladší žáci a minižáci)

První adventní neděle patřila nejmladším fleretistům. Vršovický Sokol požádal Magistrátní turnaj pro dvě nejmladší kategorie šermířů - mladší žáky a minižáky. Za SK Zlín - klub šermu se soutěže zúčastnili Martin Ondrůšek a Martin Vobořil a to v obou kategoriích.

V soutěži mladších žáků se o malinko lépe dařilo Martinovi Vobořilovi, který obsadil 13. místo a těsně za ním se umístil Martin Ondrůšek na 14. místě.

V kategorii minižáků oba Martinové opět ukázali, že ve Zlíně se učí velmi kvalitní šerm a oba se bez problémů probojovali až do čtvrtfinále. Semifinálového souboje se účastnil jen Martin Ondrůšek, protože Martina Vobořila porazil brněnský soupeř těsným rozdílem 10:9. 

V semifinálovém souboji nastoupil proti Martinovi Ondrůškovi šermíř klubu Bohemians Praha Mark Fomenko a v naprosto vyrovnaném souboji ho nakonec zdolal 10:8.

Martin Ondrůšek se tedy umístil na 3. místě a Martin Vobořil na 7. místě celkového pořádí.

Našim reprezentantům k výsledku gratulujeme a protože to je v letošním roce jejich poslední turnaj, přejeme jim pěkné svátky, jako i ostatním příznivcům našeho klubu.

 

23. 11. 2013 Brněnský krokodýl (senioři)

SK Zlín - klub šermu je specialistou ve výchově mládeže ke sportu - šermu. Doménou našeho klubu jsou tedy soutěže žáků, mladších žáků, minižáků, ale i dorostenecké kategorie kadetů. Méně připravujeme šermíře pro kategorie juniorů a naprosto výjimečně pro nejvyšší úroveň českého šermu - seniory. Uplynulou sobotu se konal turnaj elitní seniorské úrovně, který pořádal Sokol Brno. Tohoto turnaje se zúčastnili i polští šermíři z Wroclavi. Za SK Zlín jsme do elitního turnaje vyslali Radka Ondrůška s tím, že systém soutěže, kde se šermují 2 kola skupin a následně proběhne eliminace, je pro něj skvělý trénink mezi těmi nejlepšími v ČR. Radek vzal svou účast vskutku zodpovědně a předvedl vše co se u nás naučil. Oproti předpokladu, že nepostoupí ze skupiny do eliminace, se Radkovi podařilo nejen postoupit do eliminace, ale dokonce první eliminaci proti polskému protivníkovi Misiakovi vyhrál a to dokonce naprosto neuvěřitelným rozdílem skóre 15:7!!!

Následující duel se vyvíjel také naprosto nečekaně a soupeř Jiří Kurfürst se asi chvíli divil, když do skóre 5:5 nemohl najít Radkovu slabinu. Jakmile ji objevil, tak už samozřejmě Radek neměl nejmenší šanci a skóre 15:5 to potvrdilo.

Radek se probojoval mezi 16 nejlepších na turnaji a celkově se umístil 16. Za výsledek mu děkujeme.

O den později, tedy v neděli, se konaly pro stejnou kategorii také ženské závody v Praze. Z našeho oddílu vyrazily dvě zástupkyně - Markéta Gáliková a Zuzana Vařáková. Šermovalo se na dvě skupiny a poté na eliminaci s opravami.

V prvních skupinách se Zuzka umístila jako sedmá, Markéta jako dvacátá. Druhé dopadly obdobně - Markéta obsadila osmnáctou příčku, Zuzka pátou. V celkovém výsledku tedy Zuzka skončila šestá a Markéta zůstala na osmnáctém místě, které bylo bohužel nepostupové.

V eliminaci ale bohužel Zuzka prohrála s Terkou Cigánkovou z Ostravy s výsledkem 15/11 a oprava, ve které bojovala s Marianou Pecháčkovou z Prahy pro ni také skončila neúspěchem.

Ve výsledku tedy holky obsadily osmnáctou a třináctou pozici.

Trocha historie zlínské účastni v seniorské kategorii:

sezóna 2004/2005 Bartoněk Jiří se umístil na 9.  místě a dosáhl 43 bodů v sezóně. Zúčastnil se 6-ti turnajů.

sezóna 2009/2010 Man Lukáš se umístil na 30. místě a dosáhl 6-ti bodů. Zúčastnil se 3 turnajů.

sezóna 2013/2014 Ondrůšek Radek po 4 letech znovu zapisuje SK Zlín do seniorské tabulky. V Brně získává za své 16. místo 3 body. V tabulce seniorů obsazuje 33. místo.

16. a 17. 11. 2013 Ještědský kalíšek (žáci a mladší žáci)

Šermířský klub Lokomotiva Liberec pořádal tradiční soutěž v šermu fleretem pro kategorii žáků a mladších žáků. Termín byl tentokrát netradiční, neboť jsme si za poslední roky zvykli na mikulášskou nadílku spojenou se sportovním zážitkem, dále jsme se těšili na tramvaje plné čertů projíždějící městem a na finálový souboj žáků a žaček v obchodním centru Forum Liberec.

V sobotu proběhla soutěž žáků, které se za SK Zlín - klub šermu zúčastnili Radek a Martin Ondrůškovi. Pro Martina, který soutěži v kategorii minižáků, to byl turnaj o 2 kategorie výš, nicméně se rozhodně nenechal zahanbit a jednotlivé souboje bral jako trénink pro nedělní turnaj mladších žáků. Tím šermoval bez stresu a soupeřům občas řádně nahnal strach. Celkově se Martin umístil na 30. místě.

Radek šel do turnaje žáků sebevědomě a svou skupinu naprosto nekompromisně vyhrál. Jeho soupeři mu společně zasadili pouhé 3 zásahy a tím byl Radek první nasazený do eliminace po odšermovaných skupinách. V první eliminaci narazil na domácího soupeře Haka, navíc silně podporovaného domácím publikem. Radek si však zápas užíval, předvedl divákům několik ukázkových akcí jak útočných tak obranných a soupeře porazil 15:5. Se stejným sebevědomím nastoupil i do následující eliminace a za krátkou chvíli vedl 10:5 nad Bystřickým Königem. To zřejmě vedlo z tomu, že se Radek přestal 100% soustředit na svůj výkon, čehož soupeř využil a z poklidného souboje se stalo nervy drásající drama, když se skóre vyrovnalo na 14:14. Nakonec měl víc sportovního štěstí soupeř a Radek se musel spokojit s 5. místem. Na finálový souboj v OC Forum se tedy mohl dívat jen jako divák.

V neděli se konal turnaj mladších žáků a žaček, kterého se za náš klub zúčastnil Martin Ondrůšek. Martin je velký bojovník a v kategorii mladších žáků už má nějaký souboj odšermovaný. Navíc povzbuzen a motivován úspěchem bratra Radka a neméně i hodnotnými cenami pro vítěze, které zajistil liberecký pořadatel, se vypořádal se všemi soupeři ve skupině s výjimkou Marka Totuška z Bystřice nad Pernštejnem. Po skupinách se umístil 7. nasazený do eliminace a tuto pozici si i udržel. V eliminaci si poradil se soupeřem z Mostu a pak se znovu potkal s Markem Totuškem, se kterým držel velmi vyrovnané skóre, ale nakonec tomuto zkušenému matadorovi podlehl 12:8. Celkově se tedy umístil na nádherném 7. místě a splnil si tak předsevzetí o umístění mezi 8-mi nejlepšími šermíři v této kategorii.

Oběma našim reprezentantům samozřejmě děkujeme a přejeme další úspěchy

10.11.2013 - Mladé naděje Brno (minižáci)

V Brně proběhla v uplynulém víkendu soutěž nejmladší kategorie šermířů - minižáci. Za SK Zlín - klub šermu se zúčastnil Martin Ondrůšek a Martin Vobořil. Účast na turnaji byla velká a bojovnost mladých šermířských nadějí ještě větší. Martin Ondrůšek šel do turnaje s odhodláním zúčastnit se finálového souboje a to se mu i podařilo. Ve finále sice nezvítězil, ale 2. místo nás velmi potěšilo. 

Martin Vobořil si taky naprosto jednoznačně prošermoval cestu mezi 8 nejlepších a celkově se umístil na 6. místě.

Oběma našim reprezentantům gratulujeme k dalšímu sportovnímu úspěchu.

10.11.2013 - Mödling - Evropský pohár kadetů ECC (kadeti)

Minulou sobotu se v rakouském Mödlingu konal další turnaj z evropského poháru kadetů (ECC), jehož se zúčastnilo 185 šermířů z 25 zemí Evropy. Českou republiku reprezentovalo celkem 9 šermířů, mezi nimiž byl i náš zlínský žákovský fleretista Radek Ondrůšek. 

Pro Radka to byla premiéra a poprvé si vyzkoušel zašermovat s nejlepšími šermíři Evropy. I přesto, že má na kategorii kadetů ještě rok čas, nedal zkušeným soupeřům nic zadarmo a dokonce si odnesl i jedno vítězství nad domácím Auboeckem a maďarský Nagy Balasz může hovořit o skutečném štěstí, že poslední zásah v duelu, který skončil 5:4, patřil zrovna němu. Potrápil i Němce .

Celý turnaj vyhrál Polák Rzadkowski, za nímž se umístila čtveřice Rusů. Radek vybojoval 150. místo.

3. 11. 2013 - Opavský listopad

V Opavě proběhla jako každá rok soutěž žáků a kadetů, ve kterých nás reprezentovali tentokrát pouze dva závodníci, a to Radek Ondrůšek v obou a Vojta Blahušek v žácích.

Radek si vedl velmi dobře v žácích, kde se probojoval do finálové šestnácky a nakonec skončil na 9. místě. Vojta se umístil na 29. příčce.

V kadetech nás tedy zastupoval jen Radek, který obsadil 15. příčku.

12. 10. 2013 - Čermákův memoriál Ostrava (kadeti a junioři)

Dnes proběhl v Ostravě turnaj kadetů ve fleretu, na který navázala ve 14:00 soutěž juniorů. Za SK Zlín - klub šermu se zúčastnili Radovan Jelínek, Petr Mačák, Patrik Navrátil a doplnil je i reprezentant žákovské kategorie Radek Ondrůšek.

Mezi soupeři se v soutěži kadetů nejlépe prosadil Radovan Jelínek, který vybojoval krásné 7. místo. Mezi 16 nejlepších se probojoval ještě Radek Ondrůšek. V juniorské kategorii byl opět nejúspěšnější Radovan Jelínek. Za pěkné 9. místo mu děkujeme, stejně jako ostatním našim šermířům.

Druhý den proběhla také soutěž holek a naše zástupkyně jsme měli pouze v katerogii juniorek. Šermovali za nás Markéta Gálíková a Zuzana Vařáková. Markéta obsadila krásné 16. místo a Zuzka se pak umístila o dvě příčky výše, na 14. pozici.

28.- 29. 9. 2013 - Víkend ve znamení Zlínského úspěchu

Uplynulý víkend byla zahájena šermířská sezóna 2013/2014. Pro SK Zlín - klub šermu to byl velmi úspěšný start nové sezóny.

V sobotu 28. 9. 2013 proběhl "Turnaj Zdeňka Mynaříka" ve Šternberku, jehož se zúčastnili v kategorii mladších žáků Karel Ponížil, Jiří Berka a Martin Ondrůšek. Po turnaji mladších žáků proběhl ještě turnaj v nejmladší kategorii minižáků, kde náš klub zastoupil Martin Ondrůšek.

Kluci nás rozhodně nezklamali, a naprosto radikálně nastavili laťku pro novou sezónu. Karel Ponížil splnil jednoznačně svou povinnost a probojoval se až do finále, kde získal 2. místo. Dech beroucím semifinále a následně velmi líbivým finále získal Martin Ondrůšek zlato v kategorii minižáků.

V neděli se vypravil na mezinárodní Turnaj do slovenského Šamorína Radek Ondrůšek. Týmoví kolegové mu svými soboními výkony ve Šternberku hodili pověstnou rukavici a Radka čekal v kategorii starších žáků nelehký úkol a ihned ve skupinách bylo jasné, že stupně vítězů budou jen pro ty nejlepší. Hned v první eliminaci se odehrál duel dvou Radků, ve kterém těsným rozdílem 15:12 porazil Radka Šíbora z Bystřice nad Pernštejnem. Následně musel změnit strategii souboje, aby zdolal i dalšího rivala Laszló Barátha rozdílem skóre 7:4. Semifinálový souboj se odehrál proti bratislavskému Adamovi Zemanovi, na kterého již Radek nestačil. Nicméně 3. místem byl nejlepším účastíkem turnaje z České republiky a za sobotními úspěchy svých týmových kolegů Káji a Martina rozhodně nezaostal.

SK Zlín - klub šermu, díky výbornému výkonu svých šermířů, získal všechny 3 cenné kovy za jediný víkend. Všem čtyřem našim reprezentantům děkujeme a přejeme další podobné výsledky. 

8.6.2013 – Mistrovství České republiky žáků

4-smich-lepsi.jpg

Minulá sobota byla ve znamení obrovského úspěchu zlínského žákovského šermu, klubu SK Zlín. V Brně se konalo Mistrovství ČR a proběhla soutěž jednotlivců, na kterou navázala soutěž družstev. Za SK Zlín – klub šermu se účastnili Radek a Martin Ondrůškovi, Radovan Jelínek a Karel Ponížil. S ohledem na výsledky v uplynulé sezóně jsme očekávali, že se alespoň jeden z našich šermířů probojuje na stupně vítězů a odnese si cenný kov v soutěži jednotlivců. Očekávání se naplnilo a tím nejúspěšnějším byl Radek Ondrůšek, který získal 3. místo.  Celkově se v kategorii žáků také umístil na 3. místě. Radovan Jelínek se stal 5. nejlepším šermířem a Karel Ponížil, který ještě rok bude soutěžit v kategorii mladších žáků, se celkově umístil na XXX místě. Pro Martina Ondrůška je soutěž žáků o 2 kategorie vyšší, byla to pro něj také premiérová účast na Mistrovství ČR, ale přesto dokázal svým mnohem starším soupeřům, že v něm do budoucna mohou očekávat těžkého soupeře. Celkově se po započtení bodů z Mistrovství ČR umístil mezi žáky na XXX. místě v žebříčku. Vítězem a držitelem mistrovského titulu se stal Ondřej Lasák ze Slezanu Opava.

3-medaile.jpg

Spíše jsme doufali, než věřili, že můžeme dosáhnout na medaili i v soutěži družstev. Kapitánem družstva byl stanoven zkušený stratég a současně i trenér mládeže Miroslav Vahala, který naprosto dokonale a předvídavě stanovil pořadí, ve kterém nastupovali Radek, Radovan a Karel proti svým soupeřům. Jako správné se ukázalo postavení Radka jako uzavírajícího šermíře a to zejména v souboji o třetí a čtvrté místo, kdy se podařilo porazit tým Bystřice nad Pernštejnem a získat pro Zlín další sadu bronzových medailí. Vítězem se stalo domácí družstvo Sokola Brno s kapitánem Matyášem Zemanem. Družstvo Sokola Brno bylo také jediné, které bylo schopno těsně porazit SK Zlín (45:41) a je jen škoda, že jsme se nemohli potkat až ve finále.

 druzstva.jpg

V každém případě nám naši šermíři opět udělali radost a přejeme jim, aby se nadále zlepšovali.

1.6.2013 – Mistrovství České republiky kadetů a kadetek

3-kadeti.jpg

rimel.jpg

V sobotu 1. června 2013 se v Ostravě konalo vyvrcholení sezóny 2012/13, kategorie kadetů a kadetek, Mistrovstvím České republiky. Z našeho klubu SK Zlín – klub šermu dosáhli dostatečného počtu bodů a získali právo účastnit se Mistrovství  ČR Patrik Navrátil, Radovan Jelínek, Radek Ondrůšek a za kadetky Zuzana Vařáková. Nejlepšího výsledku dosáhl Radek, který se umístil na 7. místě a celkově skončil v žebříčku uplynulé sezóny osmý. Radovan se probojoval mezi 16 nejlepších a umístil se 13. v celkovém žebříčku 11. Vítězem a držitelem mistrovského titulu se stal brněnský Matyáš Zeman. V kadetkách se Zuzka Vařáková umístila také na 13. místě a celkově 15.

kadeti-nastup.jpg

Po soutěži jednotlivců následovala soutěž družstev. V  jednotlivcích na každého šermíře doléhá pocit zodpovědnosti za výsledek, snaha neudělat chybu a z toho plynoucí opatrná strategie, která je často spíše kontraproduktivní. Vše se mění s oblíbenou soutěží družstev. Šermíř je podporován svými klubovými kolegy a předvádí výkony, které vyráží dech. I z našeho družstva SK Zlín se stala divoká zlínská šelma, která se bezhlavě pustila do soupeřů, a jednoznačně se prosadila mezi 4 nejlepší republikové týmy kadetů. Těsně unikla šance šermovat finále a ještě těsněji v dramatickém finálovém souboji podlehla týmu Opavy se zkušeným kapitánem Robertem Zwingerem. Celkově si náš tým odnesl z Mistrovství ČR družstev cenné 4. místo.

zuza.jpg

V nastávající sezóně 2013/14 opouští Radovan Jelínek kategorii žáků a stane se kadetem. Radek Ondrůšek bude ještě jednu sezónu šermovat za žáky a kadetskou kategorii bude, stejně jako letos, šermovat v rámci získávání zkušeností.

2.6.2013 – Ostraváček (závěrečná soutěž minižáků)

Po adrenalinové sobotě přišla nedělní soutěž nejmladší kategorie minižáků, která se stejně jako Mistrovství ČR kadetů konala v Ostravě. Kategorie minižáků byla zavedena teprve tuto sezónu a proto i poslední turnaj sezóny - Ostraváček byl prvním ročníkem. Za SK Zlín – klub šermu se účastnil Martin Ondrůšek a Martin Vobořil. Ostraváček 2013 se šermoval jako společná soutěž chlapců a děvčat. Z toho důvodu se šermovaly 2 základní skupiny, aby nasazení do eliminace bylo spravedlivější. V prvním kole skupin byl úspěšnější Martin Vobořil, který zdolal 3 soupeře. Po druhém kole skupin se umístil Martin Vobořil na 10. a Martin Ondrůšek na 12. místě. V následné eliminaci si však Martin Vobořil neporadil se svým soupeřem, zatímco Martin Ondrůšek zdolal 5. nasazenou šermířku a postoupil mezi 8 nejlepších. Následně však v dramatickém souboji s brněnským Kristiánem Konečným těsně podlehl 9:10 a celkově se umístil na 8. místě.

martin-a-martin.jpg

Oběma mladým nadějným šermířům děkujeme a přejeme jim úspěch i v příští sezóně, která začne po prázdninách.

14.4.2013 - Pohár města Mostu, turnaj veteráni

Po sobotním závratném úspěchu mladých zlínských šermířů měl trenér a aktivní veteránský šermíř kategorie AK3 Bohumír Váhala nasazenu vysokou laťku a vůbec nebylo divu, že do závodu nastupoval s obavou, aby udržel pozici špičky českého šermu a současně podal výkon srovnatelný s výkonem jeho žákovských svěřenců.

Jakmile však nastoupil na planche, začal rozsévat drtivé porážky v řadách svých soupeřů a nedopřál jim více než 1 zásah. Jeho excelentní výkon by bylo možno popsat jedině slovy kaprála (Nárožného) z pohádky "S čerty nejsou žerty" - ..."Je to rebel. Tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a..." ....a jednomu těsně podlehl. Celkově se umístil na druhém místě a potvrdil svou pozici české špičky veteránského fleretu.

Po soutěži ve fleretu následovala soutěž v kordu, kde Bohumír Váhala získal 4. místo v kategorii AK3.

Každopádně uplynulý víkend byl ve znamení excelentních výkonů. Děkujeme a přejeme hodně štěstní i v dalších utkáních.

13.4.2013 - Mostecký fleret a slavné zlínské finále

Šermířský klub z Mostu poprvé uspořádal turnaj v šermu fleretem v kategorii mladších žáků a žáků. SK Zlín - klub šermu vyslal na turnaj mladších žáků Karla Ponížila. Kája nezklamal očekávání svých trenérů a vybojoval nádherné 3. místo.

V kategorii starších žáků reprezentovali zlínský šerm Radovan Jelínek, Radek Ondrůšek a zúčatnil se i Karel Ponížil, který se stal naprostým překvapením turnaje a můžeme ho bez zaváhání označit jako nejlepšího šermíře tohoto dne. Radovan a Radek jeli svou klasiku a bez porážky v základní skupině. Radovan pouze se dvěma zásahy od soupeřů zaujal po základních čelní místo v tabulce a Radek s pěti zabral třetí pozici před přímou eliminací. Nastavení pro finále tedy bylo optimální a oba borci by se setkali až u závěrečného souboje. Očekávání závěrečného zlínského finále však narušil Radek, který podlehl v semifinále svému soupeři a naděje zlaté a stříbrné medaile pro Zlín se začaly rozplývat.

Kája Ponížil však měl evidentně svůj den a Radka ve finále zastoupil. Ačkoliv to nikdo nečekal, že by vůbec taková šance mohla existovat, Karel se prošermoval až do samotného finále a získal tak tolik očekávanou stříbrnou medaili. 

Radovan samozřejmě získal zlato a Radek ukořistil pro svůj klub alespoň 5. místo. V každém případě můžeme mluvit o nevídaném úspěchu zlínského šermu, protože všichni nasazení šermíři se umístili mezi 8-mi nejlepšími, v průběhu skupin deklasovali své soupeře a den zakončili zlatou a stříbrnou medailí.

Není co dodat, jen si můžeme přát, aby takto vysoká kvalita našich svěřenců vytrvala co nejdéle. Děkujeme pánové, klobou dolů před vašimi výkony.

7.4.2013 - Dejvická glajcha (fleret a kord veteránů)

Setkání veteránských šermířů na turnaji v Praze opět ukázalo kvality šermu ve Zlíně. SK Zlín - klub šermu zastoupil trenér mládeže a aktivní šermíř fleretem i kordem Bohumír Váhala. 2. a 3. kategorie veteránů (AKIi a AKIII) se šermovala společně ve skupinách, takže se našemu šermíři postavili 2 nečekaně silní protivníci, kterým po náročném souboji těsně podlehl. Ostatní soupeři však neměli šanci a Mirek si připsal 5 vítězství. Celkově se umístil ve své kategorii AKIII na úžasném 1. místě a zopakoval tak úspěchy předchozích turnajů.

V šermu kordem ve své skupině AKIII opět reprezentoval náš klub naprosto dokonale a obsadil v závěrečném pořadí 4. místo.

BRAVO!!! Přejeme další podobné úspěchy a tím i setrvání na špici čerkého veteránského šermu.

23.3.2013 Challenge Wroclavia (5-ti denní šermířský turnaj všech zbraní)

chw2013poster_www.jpg

      Challenge Wroclavia je turnaj dětí pořádaný v polské Vratislavi. Letos proběhl již 36.ročník této tradiční soutěže.

      Poprvé byl turnaj uspořádán z iniciativy polského instruktora šermířského klubu Kolejarz Wroclaw v roce 1978 ještě pod názvem "INCO" Tournament. Od roku 1992 do roku 2006 byl pořádán pod názvam Challenge "Vitti" a účastnilo se jej 360 šermířů z 6-ti zemí. V roce 2007 získal doposud používaný název Challenge "Wratislavia".

36. ročník turnaje probíhal od 21.3. do 25.3.2013 a účastnily se jej následující kategorie:

- 21.3. kord dívek ročníků 98-99, 2000-01 a 02 - mladší.

- 22.3. kord chlapců ročníků 98-99, 2000-01 a 02 - mladší

- 23.3. fleret chlapců (ročníky viz kord)

- 24.3. fleret dívek (ročníky viz kord)

- 25.3. šavle dívek a chlapců (ročníky jako ostatní kategorie)

       Česká republika si z této soutěže odnesla jednu zlatou v kordu dívek, kterou získala šermířka ze Starého Města u Uherského Hradiště Růžena Poznerová. Dále jednu bronzovou medaili v kordu (2002 a mladší), získala Veronika Bieleszová z SC Praha.

        Za SK Zlín klub šermu se účastnili soutěže fleretu chlapců šermíři Radek Ondrůšek v kategorii 98-99, Karel Ponížil v kategorii 2000 - 2001 a Martin Ondrůšek v kategorii 2002 a mladší. Martin byl na takto velkém mezinárodním turnaji poprvé a přes veškerou snahu se mu nepodařilo postoupit ze základní skupiny, nicméně se nedal a každému soupeři zasadil několik zásahů a umístil se na 141 místě mezi 161soupeři. Radek měl ve své skupině 154 soupeřů a umístil se na 89. místě. Karel se umístil na 86. místě své kategorie mezi 222 soupeři. 

Na turnaj ve Vratislavi se bylo podívat 60981 diváků z 84 zemí.  Účastnilo se jej 509 šermírů a šermířek šavle, 933 šermířů a šermířek kategorie fleret a 735 šermířů a šermířek v kategorii kord.

17.3.2013 Bílá Opava (minižáci, mladší žáci a nežebříčkoví žáci)

V neděli pořádal TJ Slezan Opava tradiční turnaj v šermu fleretem s názvem Bílá Opava. S ohledem na letošní zavedení kategorie minižáků byl turnaj zaměřen právě na tuto kategorii společně s kategorií mladších žáků. V 10:00 byl zahájen turnaj mladších žáků na který navázala kategorie minižáků a nežebříčková soutěž žáků. Pořadatel připravil pro nejúspěšnější soutěžící medaile, diplomy a pamětní trička, takže bylo o co bojovat.

          Kategorie mladších žáků měla z SK Zlín jediného zástupce Karla Ponížila, zašermovali si i naši 3 minižáci. Karel se suverénně prošermoval mezi 8 nejlepších a celkově se umístil na skvělém 5.místě. Obrovským překvapením byl Jiří Berka, který v eliminaci vyřadil nadějného šermíře Sokola Brno Kristiána Konečného. Stejného Konečného, který byl finalistou soutěže minižáků!!! V následném souboji eliminace byl Jirka vyřazen a umístil se na 15. místě, Martin Ondrůšek na 17. a Martin Vobořil na 19. místě.

 

         Kategorie minižáků se zúčastnili Martin Ondrůšek, Martin Vobořil a Jiří Berka. Nejlépe si se soupeři poradil Martin Ondrůšek, který pročistil řady soupeřů již od základní skupiny a vybojoval pro Zlín nádherné 3. místo. Jeho jízdu do finále zastavil až Marek Totušek, který celkově zvítězil. Právě souboj s Totuškem byl exhibicí dne a přilákal téměř všechny diváky k jejich plache. Totušek jako správný favorit zahájil a během chvíle vedl 4:0, jenže Martin ukázal své kvality a během pár desítek vteřin nasázel Markovi 6 zásahů a vyvolal vlny emocí u diváků na obou stranách. Zkušený Totušek však tento nečekaný zvrat v turnaji ustál a porazil Martina 10:6. Pozadu nezůstal ani další zlínký Martin, který pro Zlín vyšermoval nádherné 6. místo. Jirka Berka získal 13. místo.

           Chvíli po zahájení minižáků byla zahájena i kategorie žáků, které se za Zlín zúčastnil Karel Ponížil. Svým zápalem a energií a chutí vítězit se probojoval do semifinále a odnesl si nádnerné 3. místo.

Všem našim šermířům děkujeme nejen za získaná umístění, ale také za předvedené sportovní výkony. Věříme, že se budou dále zlepšovat.

2.3. a 3.3.2013 VALAŠSKÝ FLERET (domácí turnaj ve Zlíně)

V sobotu a něděli se konal již 33. Valašský fleret, který je soutěží mladších žáků a žaček, na který odpoledne naváže soutěž žáků a žaček (ročník 1998 a 1999).

         Tentokrát jsme turnaj pořádali na 16. základní škole Okružní, kde máme každé pondělí a pátek naše tréninky. V sobotu v 10:00 po slavnostním zahájení turnaje začala soutěž mladších žáků do které jsme nasadili naše 4 nejmladší šermíře - Karla Ponížila, Martina Ondrůška, Martina Vobořila a Jiřího Berku. Pro Jirku a Martina Vobořila to byl premiérový turnaj. Jirka se umístil na 24. místě a Martin na výborném 16. místě. Obrovskou radost nám udělal Martin Ondrůšek, který se jako nejmladší nasazený v turnaji prosadil a získal cenné 9. místo. Karel nezůstal pozadu a pro domácí klub vyšermoval dokonce 6. místo.

      Od 13:30 začala soutěž žáků, které se zůčastnili nejen naše hvězdy Radovan Jelínek a Radek Ondrůšek, ale i všichni naši nasazení mladší žáci!!! Proti šermířům s mnohaletou zkušeností se prosadil Karel Ponížil, který v úvodních skupinách porazil většinu soupeřů a celkově obsadil 12. místo. Kvality šermu SK Zlín ukázal i nejmladší Martin Ondrůšek, který ukázal svým o 5 let starším soupeřům, že v něm budou mít brzy nebezpečného soupeře. Ve skupině porazil 2 z 5-ti šermířů a celkově se umístil na 22. místě.    

Očekávání svých trenérů beze zbytku naplnili Radovan a Radek. Oba doslova smetli všechny soupeře ve skupinách a v následné eliminaci rozdrtili svou konkurenci na cestě do semifinále. Stanuli tak před výzvou čistě Zlínského finále, museli však zdolat obávané soupeře ze Sokola  Brno. Radovan se utkal s  Matyášem Zemanem a Radek se Zdeňkem Brýdlem. Radek nic neponechal náhodě a Zdeňka Brýdla porazil velkým rozdílem skóre 15:9. Ve finále se Radek utkal s Matyášem Zemanem, kterému podlehl a obsadil tak 2. místo. Radovan obsadil 3.místo.

Děkujeme všem šermířům, kteří nás na našem domácím turnaji reprezentovali!!!!!

 

17.2.2013 Šamorín (Slovensko)

V neděli pořádal Klub šermu Šamorín turnaj žáků, kterého se za SK Zlín zůčastnil Radek Ondrůšek. Turnaj se šermoval na 2 kola základních skupin, kde Radek exceloval a pokaždé svou skupina vyhrál. První skupinou prošel bez jediné porážky, ve 2. měl jediného přemožitele z klubu STU Bratislava, kterému těsně podlehl 5:4. Do přímé eliminace měl tedy výbornou čtvrtou pozici. Nicméně se mu hned v prvním utkání nezadařilo a podlehl svému soupeři 15:12. Celkově se tedy umístil na 10. místě.

Tradičním vítězem turnaje byl domácí Egyenes Pörsök Henrik, který porazil ve finále dalšího domácího šermíře Ungera Ondreje rozdílem skóre 15:9.

 

 2.11.2012 Šternberk

Mirek Váhala se spolu s Radkou Vobořilovou a Cilkou Ponížilovou zůčastnili turnaje ve Šternberku. Mirkovi se jako obvykle dařilo, dovezl zlato z fleretu a bronz z kordu. Dámy byly na svých prvních závodech a svou kůži nedaly zadarmo. Vybojovaly v základní skupině 2 resp. 1 vítězství.

Gratulujeme!!!

26.1.2013 Brno

V sobotu se konal tradiční brněnský turnaj "Memoriál R. Rybáře", kde se spolu v kategorii mladších žáků a minižáků utkali šermíři z klubů České a Slovenské republiky. Za SK Zlín - klub šermu se soutěže v obou kategoriích zůčastnil Martin Ondrůšek, který vybojoval krásné 5.místo v kategorii minižáků. V kategorii mladších žáků se mu podařilo prosadit mezi staršími a zkušenějšími šermíři, postoupil ze základní skupiny do přímé eliminace.

Bravo!!!

 10.2.2013 a 11.2.2013 Brno

V sobotu se konal v Brně "Memoriál R.Rybáře, soutěž žáků a kadetů, kterého se za náš klub zúčastnil v kategorii žáků Radovan Jelínek, Radek a Martin Ondrůškovi. Nejúspěšnějším byl Radovan Jelínek, který obsadil skvělé 3.místo. Radek Ondrůšek po výborném průchodu skupinami zaváhal v souboji s R.Konigem a prohrál 15:14, čímž se umístil na 10. místě.

V kategorii kadetů nás opět reprezentoval Radovan Jelínek a Radek Ondrůšek společně s Patrikem Navrátilem, Pavlem Mačákem a Michalem Barboříkem. Nejlépe se umístil opět Radovan Jelínek, který obsadil 14.místo a následně Zlínské trio 19.-21.místo Navrátil, Ondrůšek, Macák.  

V neděli se soutěže kadetek zúčastnila Zuzana Vařáková, která obsadila 11. místo. 

Všem zúčastněným děkujeme a přejeme hodně úspěchů v následujících soutěžích