Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie šermu

Šerm je bojový sport ve kterém dva soupeři měří své síly za použití fleretu, kordu nebo šavle. Z důvodu války, tréninku, divadla, slávy, zábavy nebo sportu, byl šerm prováděn od dávných časů za použití širokého spektra zbraní: římský meč, japonská šavle, turecká šavle, obouručný meč, španělský rapír, až po moderní elektrický fleret.

Egyptský basreliéf z časů Ramsete III zobrazuje šermíře používající masky a mají od špičky ohnuté čepele. Ve středověku byly sepsány pravidla turnajů. Šerm se stal populárním ve Španělsku v 15.století a roku 1567, Karel IX, francouzský král, vytvořil Akademii mistrů zbraně.

Fleret, nejelegantnější specializace, která vyžaduje velkou zručnost, se objevil poprvé v 18.století. V 19.století byly duely zakázány a začaly se šířit střelné zbraně. V románech Févala, Dumase a Scotta popisujících dobrodružství pláště a meče fascinují publikum a  do popředí dávají šerm.

Ve Francii, l'Ecole de Joinville (Škola Joinville), založené roku 1852, začali trénovat studenty, což pomohlo šermu stát se skutečným sportem. Šerm – fleretem a šavlí– byl zařazen do prvních moderních Olympijských her (Atény 1986), zatímco kord byl přidán roku 1900.

Kromě zavedení elektrických signálů, základní pravidla a techniky tohoto sportu vycházejí přímo z hystorického umění ovládání meče v boji a v duelu.

Zbraně

   FLERET

je bodná zbraň, což znamená, že pro platný zásah je možno použit pouze hrot čepele. V začátcích byl používán jako výuková a tréninková zbraň. Utkání ve fleretu vyžadují dokonalou techniku a mohou být velmi živá, jako utkání v šavli, nebo mohou být opatrná, jako utkání v kordu. Fleret je mužská i ženská olympijská disciplína.. 

ŠAVLE

Je sečná zbraň, což znamená, že zásahy mohou být dány hrotem i celou čepelí. Šavle je pouze mužská olympijská disciplína, ale pro příští Olympiádu byla do programu vepsána i šavle žen.

KORD

je bodná zbraň, což znamená, že pro platný zásah je možno použit pouze hrot čepele. Vyžaduje trpělivost, výborné pozorovací schopnosti a nervy z oceli. Při utkáních v kordu neplatí konvence: kdo první zasáhne soupeře získává bod. Kord je mužská i ženská olympijská disciplína.